Indiški šokiai

Indijoje egzistuoja septyni klasikiniai šokio stiliai:

  • Bharatanatyam iš Pietų Indijos (Tamil Nadu valstija),

  • Kathak iš Šiaurės Indijos,

  • Manipuri iš Manipuro,

  • Odisi iš Orisos,

  • Kathakali ir Mohiniatam iš Keralos valstijos,

  • Kučipudi iš Andhra Pradeš valstijos.

Visų šių šokių stilių pagrindas yra religinė tradicija. Tačiau kiekvieno stiliaus kostiumai yra skirtingi. Jie priklauso nuo regiono, iš kur stilius kilo. Kathak ir Odisi stiliai nauduoja šiaurės Indijos muziką, tuo tarpu kiti stiliai – pietų Indijos muziką.

http://en.wikipedia.org/wiki/Classical_Indian_dance

Plačiau apie Bharata Natyam.

Pavadinimas Bharata Natyam yra sudarytas iš žodžių: bhava - jausmas, raga - melodija, tala - ritmas ir natyam - šokis. Bharata Natyam - tai dinamiškas ir labai tikslus šokio stilius. Greiti ir tikslus judesiai derinami su minkštais ir pertekančiais vienas i kitą, abstraktus šokis derinamas su pantomima.

Pagal indų legendas šokį sukūrė Dievai, kad galėtų jausti džiaugsmą ir laimę (kiekvienoje šventykloje galima išvysti šokančių Dievų figūras). Bet šokti dievams buvo sudėtingą – jie neturėjo materialaus kūno, neturėjo labai stiprių išgyvenimų – jie buvo nemirtingi. Tada Dievai nusprendė pamokyti šokti žmones – tuos, kas tikrai turi kūną ir jautrią sielą, turėjo pakankamai ištvermės, drąsos, užsispyrimo, buvo lankstus ir grakštus, turėjo gražią išvaizdą ir... ...daug-daug įvairių savibiu. Tokius aprašymus apie šokį mes atrandame senovės indų traktate apie kūno judesio ir teatro meną „Natyashastra“ (3 a. pr. Kr.). Ir iš tikrųjų, šokant indiškus klasikinius šokius visos šios savybes yra reikalingos.

Pradedantieji atėję į šokio pamokas laviną kūno lankstumą ir ištvermę. Klasikinio šokio judesiai koreguoja laikyseną, lavina koordinaciją, padeda surasti kūno balansą,. Šokio pamokos prasideda nuo ritminių pėdų veiksmų, kuriu metu šokėjas išmoksta prisiderinti prie įvairaus ritmo. Pagrindinė šokio pozicija yra panaši į žinoma mums iš baleto „plije“. Kojų padėtis tuomet yra panaši į „rombą“ arba „kvadratą“, pastatyta ant vieno kampo. Šį padėtis suteikia stabilumo šokant, bei padeda atverti klubus. Atlikdami judesius šioje padėtyje, galime pagerinti kraujo apytaką dubens srityje, kas labai teigiamai veikia moterų bei vyrų sveikatą, o taip pat padeda išlaikyti dubens srities judrumą garbingame amžiuje.

Šokti klasikinius indiškus šokius gali tiek moterys tiek vyrai. Bharata Natyam sudaro kaip labai gracingi judesiai, taip ir dinamiški tikslus ir staigus judesiai, priminantys rytų kovos menų pratimus. Tai pasyviosios bei aktyviosios, „in“ ir „jan“ energijų išraiškos. Nepriklausomai nuo lyties, kiekvienas šokėjas turi mokėti atlikti ir vienus ir kitus judesius. Tai padeda harmonizuoti žmogaus asmenybę – jis atranda savyje aktyviąją bei pasyviąją puses, išmoksta jas subalansuot

 

Bharatanatyam

 

Kathak

 

Manipuri

 

Odisi

 

Kathakali

 

Kučipudi

 

Bolivudas