Klasikiniai indiški šokiai

 


Bharata Natyam


Pavadinimas Bharata Natyam yra sudarytas iš žodžių: bhava - jausmas, raga - melodija, tala - ritmas ir natyam - šokis. Bharata Natyam - tai dinamiškas ir labai tikslus šokio stilius. Greiti ir tikslūs judesiai derinami su minkštais ir pertekančiais vienas į kitą, abstraktus šokis derinamas su pantomima.

Pagal indų legendas šokį sukūrė dievai, kad galėtų jausti džiaugsmą ir laimę (kiekvienoje šventykloje galima išvysti šokančių dievų figūras). Bet šokti dievams buvo sudėtinga – jie neturėjo materialaus kūno, neturėjo labai stiprių išgyvenimų – jie buvo nemirtingi. Tada dievai nusprendė pamokyti šokti žmones – tuos, kas tikrai turi kūną ir jautrią sielą, turėjo pakankamai ištvermės, drąsos, užsispyrimo, buvo lankstūs ir grakštūs, turėjo gražią išvaizdą ir... ...daug-daug įvairių savybių. Tokius aprašymus apie šokį mes atrandame senovės indų traktate apie kūno judesio ir teatro meną „Natyashastra“ (3 a. pr. Kr.). Ir iš tikrųjų, šokant indiškus klasikinius šokius visos šios savybės yra reikalingos.

Pradedantieji atėję į šokio pamokas lavina kūno lankstumą ir ištvermę. Klasikinio šokio judesiai koreguoja laikyseną, lavina koordinaciją, padeda surasti kūno balansą. Šokio pamokos prasideda nuo ritminių pėdų veiksmų, kurių metu šokėjas išmoksta prisiderinti prie įvairaus ritmo. Pagrindinė šokio pozicija yra panaši į žinoma mums iš baleto „plije“. Kojų padėtis tuomet yra panaši į „rombą“ arba „kvadratą“, pastatyta ant vieno kampo. Ši padėtis suteikia stabilumo šokant, bei padeda atverti klubus. Atlikdami judesius šioje padėtyje, galime pagerinti kraujo apytaką dubens srityje, kas labai teigiamai veikia moterų bei vyrų sveikatą, o taip pat padeda išlaikyti dubens srities judrumą garbingame amžiuje.

Šokti klasikinius indiškus šokius gali tiek moterys tiek vyrai. Bharata Natyam sudaro kaip labai gracingi judesiai, taip ir dinamiški tikslūs ir staigus judesiai, primenantys rytų kovos menų pratimus. Tai pasyviosios bei aktyviosios, „in“ ir „jan“ energijų išraiškos. Nepriklausomai nuo lyties, kiekvienas šokėjas turi mokėti atlikti ir vienus ir kitus judesius. Tai padeda harmonizuoti žmogaus asmenybę – jis atranda savyje aktyviąją bei pasyviąją puses, išmoksta jas subalansuoti.
Comments

Popular Posts